sobota, 4 lutego 2012

o moich sposobach na naukę języków obcych.

Dzisiaj dość nietypowa notka, bo o nauce. Chciałam się z Wami podzielić moimi sposobami na języki obce. Co prawda ja nie mam nigdy wystarczającej motywacji, ale czasami się ona pojawia, więc korzystam z tych metod. Uprzedzam, że to może być dość długi post, ale postaram się Was nie zanudzić :)
1. Fiszki - tą metodę znają chyba wszyscy, a jeżeli tak nie jest to objaśnię po krótce na czym polega. Wycinamy małe prostokątne kartoniki, najlepiej z bloku rysunkowego, żeby papier był czysty. Na jeden stronie zapisujemy słówko w języku polskim, na drugiej w języku obcym.Uczymy się w ten sposób, że jeżeli jakiegoś słówka nie znamy to odkładamy je na bok a potem powtarzamy te, których nie udało nam się zapamiętać za pierwszym razem. Moim zdaniem to bardzo fajny sposób na naukę, ale minusem jest to, że jest dość pracochłonny.

2. Programy komputerowe - żyjemy w czasach, w których króluje Internet, komputery dosłownie zawładnęły światem. Pewnie większość z Was spędza przed komputerem bardzo dużo czasu w ciągu dnia i często nie może się od niego oderwać. Ja również tak mam, dlatego polecam Wam programy takie jak PytaczMaster i Teachmaster. Są to programy, które działają na zasadzie odpytywania się. Na początku musimy stworzyć nową bazę słówek, w tym celu wszystkie musimy wpisać i przetłumaczyć w programie. Potem rozpoczynamy naukę i program wyświetla nam słówka w języku polskim a my musimy je wpisać w języku obcym. Jeżeli często mylimy się przy jakimś słówku to powtarzamy je tak długo, aż zapamiętamy. Powiem Wam, że ja korzystam tylko z Teachmastera i zawsze miałam 5 na kartkówkach ze słówek bo nauka szła bardzo szybko i efektywnie. Szkoda tylko, że te programy są dobre tylko do języków które nie posiadają znaków jak np. w języku niemieckim - umlauty, których nie da się wpisać...

3. Seriale i filmy bez napisów - czyli łączenie przyjemnego z pożytecznym. Ja dodatkowo oglądając film np. w języku niemieckim wypisuje do specjalnego zeszytu słówka, które usłyszałam a których nie znam a potem się ich uczę, choć czasem same wpadają do głowy. Niektóre z nich bardzo często się powtarzają w filmach, więc rozumiem coraz więcej. Jest mnóstwo stron w internecie, gdzie można znaleźć filmy i seriale w oryginale. Wystarczy wpisać tytuł filmu w oryginale i dodać online a google wyszuka nam potrzebne strony :)

4. Książki  - nie wiem jak Wy, ale ja jestem miłośniczką książek. Niestety nie mam teraz na nie czasu, ale uwielbiam czytać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też czytanie książek w oryginale. Na youtube widziałam kiedyś filmik opowiadający o Amerykaninie, który przeczytał wszystkie części Harrego Pottera po polsku i dzięki temu bardzo dobrze poznał nasz język. A oto jego kanał: http://www.youtube.com/user/dsnopek

5. Artykuły z gazet - gazety obcojęzyczne możemy znaleźć na allegro, w empiku i oczywiście zagranicą. Zdecydowanie odradzam zakupy w empiku, ponieważ gazety w języku obcym są tam bardzo drogie, dlatego czasem lepiej kupić jakąś starą z allegro i tłumaczyć artykuły. Ja oczywiście mam kilka wydań, które czekają na swoją kolej. Lubię czasem poczytać gazety w innym języku i przetłumaczyć słówka, których nie znam. Potem możemy streścić artykuł i sprawdzić się w pisaniu :)

6. Chomikuj - co ja bym zrobiła bez tej strony? No cóż to dla mnie ogromna pomoc. Wiele małych plików możecie z niej ściągnąć za darmo, ale aby pobrać większe musicie założyć konto i wykupić pakiet danych. Znajdziecie tam mnóstwo podręczników z wydawnictw takich jak PONS, Lektorklett, Longman... i mnóstwo mnóstwo książek zaczynając od ebooków w języku obcym a kończąc na podręcznikach ze szkoły. Bardzo polecam Wam tą stronę. Można wiele zaoszczędzić :)
7. Repetytoria, podręczniki itd... - może to się wydawać żmudne, ale kto lepiej nam objaśni zasady gramatyki jak nie repetytorium, albo dobry nauczyciel? Ja lubię inwestować w książki do języków obcych, bo dzięki temu mam pewność, że jeżeli spotkam się z czymś nieznanym to zawsze mogę sięgnąć po repetytorium, które rozwiąże wszystkie moje problemy, no a dodatkowo są ćwiczenia, w których mogę się sprawdzić. Bardzo przydatny jest też klucz na końcu, aby zobaczyć ilość błędów.

8. Telewizja i radio - bardzo ważne jest osłuchanie się z językiem, poznanie akcentu. Możemy to zrobić bez wychodzenia z domu a wszystko dzięki telewizji i internetowi. Polecam oglądanie wiadomości w języku obcym oraz słuchanie audycji radiowych.
9. Strony internetowe - http://www.busuu.com/pl, https://www.livemocha.com/ - na Busuu możecie wybrać jakich języków chcecie się uczyć, dostaniecie dostęp do materiałów z gramatyki, słownictwa itd. Musicie przerabiać działy, robić ćwiczenia. Bardzo fajną sprawą jest pisanie wypracowań w języku obcym, które zostaną sprawdzone za darmo przez obcokrajowców. Na tej stronie możecie też czatować z ludźmi, którzy też uczą się języków. Druga strona, czyli Livemocha służy bardziej rozmowie, możecie wyszukać ludzi z całego świata i porozmawiać z nimi w języku, którego się uczycie.
10. Korespondencja - fajnie jest znać kogoś, kto zawsze chętnie pogada z nami w języku, którego się uczymy. Jakaś dobra koleżanka z Anglii bądź innego państwa. Mogą połączyć Was wspólne zainteresowania. Znajomych z zagranicy możecie szukać wszędzie, ale ja polecam MySpace :) Kiedyś bardzo dużo pisałam tam z osobami z zagranicy, a wszystko za sprawą wspólnych zainteresowań. Słuchaliśmy tej samej muzyki.
11. Muzyka - nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. To część mojego świata, bardzo wpłynęła na moje życie i na to jakie teraz mam plany. Gdyby nie ona zapewne nie pisałabym też teraz tej notki. Fajnie jest mieć taką pasje, dzięki której mamy zapał do nauki. Ja dzięki muzyce miałam zapał do niemieckiego. No i teraz planuję studiować filologię. Jeżeli lubimy jakiś zespół to na pewno chcemy wiedzieć o nim jak najwięcej, rozumieć o czym śpiewają, co mówią w wywiadach.. bynajmniej ja tak mam :) Dlatego miałam ogromną motywację do nauki. Uczyłam się słów z piosenek, z wywiadów, chciałam po prostu jak najwięcej rozumieć.

7 komentarzy:

  1. chyba zastosuje przez ferie sposób fiszek :)
    bo nie znam połowę słówek z języka angielskiego a przydało by się ich nauczyć bo zdaje z niego egzamin. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. z fiszek uczyłam się w liceum:) Nawet kupiłam takie duże pudełko gotowych :-) Obecnie angielskiego uczę się głównie z vlogów na yt, seriali i filmów. Na studiach mam legal english, więc korzystam tylko z książki do tego przeznaczonej. Uczę się też troszkę fińskiego, głównie przez internet np. na stronie goethe-verlag, świetna sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  3. ja aż tak bardzo nie przywiązuję wagi do nauki jezyków obcych, ale Twoje sposoby są naprawdę dobre! nie wiem jak w praktyce, ale tak czytając to naprawdę super. ale chyba jestem zbyt leniwa;d

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo Ci zazdroszczę tego zacięcia przy nauce języków obcych! Widać, że to Twoja pasja :) Niby wszystkie metody są oczywiste, ale ja korzytałam tylko z kilku. Niestety językowego zacięcia nie mam :(

    OdpowiedzUsuń
  5. z podobnych metod ucze się jezyka;D chociaz fiszki raczej nie stosuje bo nie chce mi się ich robic ale filmy w orginalnym jezyku, gazety, ksiązki równiez nie po polsku bardzo rozwijają nauke innego języka;))


    zapraszam do mnie http://sparkle-asleep.blogspot.com/ byłoby miło gdybyś została obserwatorem;)

    OdpowiedzUsuń